EHİM-in direktoru Süni Zəka üzrə Komitənin ilk iclasında iştirak edib
4-6 aprel tarixində İtaliyanın Roma şəhərində yeni yaradılan Süni Zəka üzrə Komitənin (CAI) ilk plenar iclası keçirilib. Fiziki və onlayn formatda təşkil olunan beynəlxalq tədbirdə Avropa Şurasına üzv ölkələrin nümayəndə heyətləri iştirak ediblər. Tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) direktoru Fariz Cəfərov təmsil edib.
Plenar iclas çərçivəsində keçirilən müzakirələrdə süni intellektin tənzimlənməsi, insan haqlarının və uşaqların hüquqlarının qorunması, demokratik prinsiplərə riayət olunması kimi mövzularla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
2019-cu ildə Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin Süni İntellekt üzrə Komitəsi (Ad hoc Committee on Artificial Intelligence - CAHAI) yaradılıb. Komitə fəaliyyəti dövründə süni intellekt üzrə texniki-iqtisadi əsaslandırma, qanunvericilik və digər istiqamətlər üzrə araşdırmalar aparıb. Avropa Şurasının müvafiq mandatını başa vurmuş CAHAI-nin işini növbəti illərdə davam etdirmək üçün təşkilatın Nazirlər Komitəsinin tabeliyində Süni Zəka üzrə daimi Komitə təsis edilib. Komitənin qarşısına qoyulan əsas məqsəd qanun layihəsi hazırlayaraq Nazirlər Komitəsinə təqdim etməkdir. Hazırlanacaq qanun layihəsi süni intellekt sahəsinin və maraqlı tərəflərin dairəsinin tənzimlənməsi, habelə koordinasiyasını əhatə edəcək.

The director of the E-GOV Development Center attended the first meeting of the Committee on Artificial Intelligence
7350 Print the text Copy text
The first plenary meeting of the newly established Committee on Artificial Intelligence (CAI) was held in Rome, on April 4-6. Delegations from Council of Europe member states took part in the international event, which was organized in physical and online formats. Our country was represented at the event by the head of the Azerbaijani delegation, director of the E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Fariz Jafarov.
During the plenary session, the sides exchanged views on the regulation of artificial intelligence, protection of human rights and children's rights, adherence to democratic principles.
Ad hoc Committee on Artificial Intelligence (CAHAI) of the Committee of Ministers of the Council of Europe was established in 2019. During its activity, the committee conducted research on feasibility studies, legislation and other areas. A Standing Committee on Artificial Intelligence has been established under the Committee of Ministers of the Council of Europe to continue the work of CAHAI, which has completed its mandate in the coming years. The main goal of the Committee is to prepare a draft law and submit it to the Committee of Ministers. The draft law will cover the regulation and coordination of artificial intelligence and stakeholders.