EHİM yerli icra hakimiyyətləri ilə rih.gov.az portalı haqqında müzakirələr aparıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) yerli icra hakimiyyətləri ilə görüş keçirib. Görüşdə “Rəqəmsal icra hakimiyyəti” – rih.gov.az portalı üzrə yerli icra hakimiyyəti orqanlarının işinin təkmilləşdirilməsi, portal çərçivəsində görülən işlərin genişləndirilməsi, yaranan problemlərin araşdırılması və həll edilməsi, rəqəmsal savadlılığın ölçülməsi kimi mövzular müzakirə olunub. Bununla yanaşı görüşdə xidmətlərin dizaynı ilə bağlı geniş müzakirələr aparılıb, bu istiqamətdə icra hakimiyyətlərinin rəy və təklifləri nəzərə alınıb.
Rih.gov.az portalı 2021-ci ilin noyabr ayında vətəndaşların sərəncamına verilib. Portal qərar qəbuletmə prosesində çevikliyin artırılması, rəqəmsal savadlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsi, vahid məkandan xidmətlərə çıxışın təmin edilməsi, vətəndaşların vaxtına qənaət edilməsi, müraciət prosesinin asanlaşdırılması, habelə yerli icra hakimiyyətlərinin fəaliyyətində çeviklik və səmərəliliyin təmin edilməsi kimi məqsədlərə hədəflənib.
Portalda vətəndaşlar üçün bir sıra modullar yaradılıb:
• Xidmətlər modulu vasitəsilə vətəndaşlar müxtəlif xidmətlərə, o cümlədən yerli icra hakimiyyətləri tərəfindən təqdim edilən xidmətlərə elektron qaydada müraciət edə bilərlər;
• Vətəndaş qəbulu modulu vasitəsilə vətandaşlar müvafiq yerli icra hakimiyyəti orqanı ilə onlayn və ya yerində görüş üçün müraciət edə bilərlər;
• E-iştirakçılıq modulu vasitəsilə vətəndaşlar tərəfindən təşəbbüs göstərilərək yerli icra hakimiyyəti orqanlarının fəaliyyət istiqamətləri çərçivəsində ictimai aktual mövzular üzərində sorğular yaradıla bilər. Yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən təsdiq olunduqdan sonra vətəndaşlar bu sorğu üzərində səs vermə təşkil edə bilərlər;
• Məlumatlandırma modulu vasitəsilə yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən görülən işlər haqqında məlumat əldə etmək mümkündür.
2022-ci ildə EHİM tərəfindən bütün yerli icra hakimiyyətləri üçün onlayn formatda təlimlər keçirilib. Hazırda bütün icra hakimiyyətləri portala inteqrasiya olunub. Vətəndaşlar “ASAN Login” vasitəsilə rih.gov.az-a keçid etməklə, portalın yaratdığı bütün imkanlardan istifadə edə bilərlər.

EGDC held discussions with local executive powers on the rih.gov.az portal
The E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan held a meeting with local executive powers. The meeting discussed issues such as improving the work of local executive authorities on the portal "Digital Executive Power" - rih.gov.az, expanding the work done within the portal, research and solution of problems, and measuring digital literacy. In addition, extensive discussions were held on the design of services, and opinions and proposals of the executive powers have been taken into account in this direction.
The rih.gov.az portal was made available to citizens in November 2021. The portal aims to increase flexibility in the decision-making process, increase digital literacy, provide access to services from a single space, save time for citizens, facilitate the application process, as well as ensure flexibility and efficiency in the activities of local executive powers.
A number of modules have been created for citizens on the portal:
• Through the services module, citizens can apply electronically for various services, including those provided by local executive powers;
• Through the Citizen Reception Module, citizens can apply for an online or on-site meeting with the relevant local executive power;
• Through the e-participation module, inquiries on socially relevant topics can be created at the initiative of citizens within the activities of local executive powers. Once approved by the local executive power, citizens can vote on this request;
• It is possible to get information about the work done by local executive powers through the Information module.
In 2022, EGDC conducted online trainings for all local executive powers. At present, all executive powers are integrated into the portal. Citizens can use all the opportunities created by the portal by accessing rih.gov.az via “ASAN Login”.