Səhiyyə Nazirliyi İT sistemlərini qismən “Hökumət buludu”na köçürür
Fəaliyyət çərçivəsində dövlət qurumlarının informasiya sistemlərinin Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir.
Səhiyyə Nazirliyi “Hökumət buludu”na miqrasiya çərçivəsində “AzInTelecom” MMC-nin təqdim etdiyi bulud infrastrukturu (IaaS – Infrastructure as a Service) xidmətini əldə edib. Nazirlik informasiya sistemlərini qismən “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Data Mərkəzində yerləşdirməklə kritik sistemlərinin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
İlkin mərhələdə Səhiyyə Nazirliyinin ümumi infrastrukturunun qiymətləndirilməsi nəticəsində hesabat hazırlanıb və bunun əsasında İT sistemlərin miqrasiyası üçün konsultasiya xidməti verilib. Həmçinin miqrasiya prosesini əks etdirən Yol Xəritəsi hazırlanıb.
Səhiyyə Nazirliyi məlumatların təhlükəsiz saxlanılması məqsədilə Rezervlənmə (BaaS – Backup as a Service) bulud xidmətindən də yararlanıb. Bu xidmət daxilində təqdim edilən funksionallıqları daha çevik və sadə formada idarə etmələri məqsədilə “AzInTelecom” MMC nazirlik mütəxəssislərini “Veeam” platforması ilə təmin edib.
Nazirlik, həmçinin Birinci və İkinci Qarabağ müharibəsi iştirakçılarının müraciətlərinin qəbulu məqsədilə ayrılmış “Qaynar xətt” üçün “AzInTelecom” MMC-nin İP telefoniya xidmətindən yararlanıb və “Qaynar xətt”ə daxil olan zənglərin Rezervlənmə xidmətinə bağlı olaraq idarə edilməsi həyata keçirilir.
Dövlət qurumlarının “Hökumət buludu”na miqrasiyası ilə cari İT xərcləri azalır və informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır.
Bununla yanaşı, informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə, sabit və dayanıqlı İT infrastrukturuna, operativ koordinasiya ilə yüksək keyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.

IT-systems of Health Ministry Partially Migrate to "Government Cloud"
As part of this process, the information systems of state institutions are fully or partially migrated to Baku and Yevlakh-located AzInTelecom LLC Data centers under the Ministry of Digital Development and Transport.
The Ministry of Health acquired the cloud-based Infrastructure as a Service (IaaS) provided by AzInTelecom LLC as part of the migration to the "Government Cloud". Partially deployed at AzInTelecom's data centers, the Ministry's IT systems ensured high availability of their critical components.
A report was drawn up in the initial phase following the evaluation of the overall infrastructure of the Ministry, underpinning a consulting service provided in respect of the IT system migration. Besides, a Roadmap was drawn up that reflected this migration process.
The Ministry also used the cloud-based Backup as a Service (BaaS) in order to keep its data safe. "AzInTelecom" LLC provided ministry specialists with a Veeam data platform in order to manage the respective functionality in a more flexible and straightforward way.
The Ministry also used AzInTelecom-provided IP telephony service to set up a hotline and receive requests from the participants of the First and Second Karabakh wars, with calls managed by using the Reservation service.
The migration of government agencies to the "Government Cloud" helps drive down operational IT costs and boost the productivity of information systems.
Too, it helps reduce IT costs and boost the productivity of information systems, establish a more effective security systems, deliver a resilient and sustainable IT infrastructure, and provide high-quality services and 24/7 monitoring.