2023-cü ildə “Elektron xəstəlik vərəqəsi” (e-bülleten) sisteminə keçid nəzərdə tutulub
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Səhiyyənin İnformasiyalaşdırılması Mərkəzi tərəfindən “Elektron xəstəlik vərəqəsi” (e-bülleten) informasiya sistemini hazırlanıb. Layihə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə birgə əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsi haqqında vərəqələrə dair məlumatların vahid elektron reyestrdə birləşdirilməsi, kağız daşıyıcıların saxlanması və emalı ilə bağlı böyük işdən uzaqlaşması, o cümlədən sığortaçıların xərclərinin azaldılması və dövlət büdcəsinin yükünə qənaət edilməsi məqsədi ilə həyata keçirilir.
Bu təşəbbüsə əsasən, tibb müəssisəsi tərəfindən yazılan və müvafiq tibb işçisinin gücləndirilmiş elektron imzası ilə təsdiq edilmiş elektron xəstəlik vərəqəsi müvəqqəti əmək qabiliyyətinin itirilməsinə görə müavinətlərin təyin edilməsi və ödənilməsi üçün əsas olacaq. İşəgötürənlər üçün e-bülleten Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin informasiya sistemində, tibb işçiləri üçün isə “e-Səhiyyə” portalı və mobil tətbiqində əlçatan olacaq.
Xəstəlik vərəqəsinin elektron sənəd şəklində formalaşdırılması müvafiq tibb müəssisələri, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və işəgötürənlər arasında məlumat mübadiləsi üçün avtomatlaşdırılmış məlumat mübadiləsi sistemindən istifadə etməklə həyata keçiriləcək. Proses iştirakçıları arasında qarşılıqlı informasiya mübadiləsi qaydaları bütün iştirakçılar üçün eyni olacaq və Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə uyğun olaraq hüquqi sənəd formasında təsdiq ediləcək.
“Elektron xəstəlik vərəqəsi” sisteminə keçid sığorta dələduzluğu hallarının minimuma endirilməsi, analitik hesabatların və tibbi məlumatların etibarlılığının artırılması, bu növ müavinətlər üzrə ödənişlər üçün dövlətin maliyyə xərcləri ilə bağlı proqnozların keyfiyyətinin yüksəldilməsi, həmçinin xəstəlik vərəqəsinin statusu barədə məlumatların “online” formatda vətəndaşlar və işəgötürənlər üçün əlçatanlığını təmin edəcək.
Elektron xəstəlik vərəqəsinin formalaşdırılması şərtləri və qaydaları səhiyyə sahəsində dövlət siyasətinin və hüquqi tənzimləmənin işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsi funksiyalarını həyata keçirən Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən hazırlanıb və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə razılaşdırılıb.

5126 Print the text Copy text
The Healthcare Informatization Center of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan has developed "Electronic Sick Leave" information system. Implemented jointly with the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, the project aims at bringing the information on temporary disability certificates together in a unified electronic register, thus avoiding the unnecessary storage and processing of printed documents and reducing both the insurers' costs and the burden on the state budget.
According to this initiative, an electronic sick leave note issued by a medical facility and verified by an enhanced electronic signature of the relevant medical officer will serve the basis for estimation and payment of temporary disability benefits. For employers and healthcare professionals, the e-sick leave will be available in the information system of the Ministry of Labor and Social Protection of the Population and in the "e-Health" portal/mobile application, respectively.
The medical certificate will be drawn up as an electronic document by using an automated system of information exchange between involved medical facilities, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, and employers. There rules of mutual information exchange will be the same for all the stakeholders and they will be endorsed as a legal document in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan.
Transition to "Electronic Sick Leave" system will bring down the cases of insurance fraud, increase the reliability of analytical reports and medical data, improve the quality of forecasts related to the government payments of these types of benefits, as well as make the sick leave certificate status available online for citizens and employers.
The e-sick leave terms and conditions have been developed by the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, which is in charge of developing and implementing the state policy and legal regulation in the field of healthcare, and were approved by the Ministry of Labor and Social Protection of the Population.