Pakistanın İKT üzrə aparıcı şirkətlər qrupunun nümayəndə heyəti Azərbaycana səfər edib
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin təşəbbüsü ilə Pakistanın İKT üzrəaparıcı şirkətlər qrupu olan “9D Technologies”in nümayəndə heyəti Azərbaycana rəsmi səfər edib. Qrupun ölkəmizə səfərinin əsas məqsədi texnopark rezidentliyi çərçivəsində nüfuzlu İKT şirkətlərinin ölkəmizə marağını nümayiş etdirən səfərin məqsədi ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi, bilik və təcrübə mübadiləsinin təşviqidir. Səfər çərçivəsində Pakistan şirkəti bir sıra dövlət qurumlarının rəhbərləri və nümayəndə heyətləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib.
İlk görüş Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirinin müavini Fərid Əhmədov ilə baştutub. Görüş zamanı nazir müavini “9D Technologies” şirkətlər qrupunun nümayəndələrinin Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu ifadə edərək ölkəmizdə İKT sektorunun inkişafı istiqamətində görülən işlər haqqında məlumat verib. Fərid Əhmədov İKT sahəsi üzrə potensialın artırılmasında beynəlxalq əlaqələrinönəmini vurğulayıb.
Daha sonra “9D Technologies” şirkəti İRİA-nın qonağı olub. Şirkəti təmsil edən heyət ilə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədrəvəzi İnarə Vəliyeva, sədr müşaviri Şahin Əliyev, beynəlxalq biznesin inkişafı üzrə rəhbər Loukas Tzitzis və innovasiya üzrə rəhbər İqor Ovçarenko arasında görüşbaş tutub. Sədr əvəzi İnarə Vəliyeva pakistanlı heyətə Azərbaycanda İKT-nin ümumi inkişafmənzərəsi, xüsusilə də qlobal İKT şirkətlərinə təqdim olunan texnopark rezidentliyi və bu rezidentliyin gətirdiyi imtiyazlar, vergi güzəştləri barədə məlumat verib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycanda elektron hökumət və startapekosisteminin əldə etdiyi nailiyyətlər pakistanlı qonaqların diqqətinə çatdırılıb. “9D Technologies” şirkətinin baş direktoru Abdul Salam Azərbaycanın innovasiyavə rəqəmsallaşma sahəsində əldə etdyi uğurları yüksək qiymətləndirib və bunun beynəlxalq əməkdaşlıq üçün önəmli faktor olduğunu vurğulayıb. Görüşün nəticəsi olaraq Pakistan heyəti ilə İKT sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi və rəqəmsallaşma aspektində təcrübə mübadiləsinə dair olduqcaəhatəli fikir mübadiləsi aparılıb, gələcək layihələrin reallaşdırılması üçün görüləcək işlərin yol xəritəsi müzakirə edilib. Səfər ərzində görüşlərini davam etdirən pakistanlı heyətin Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi və Dövlət Məşğulluq Agentliyi ilə də görüşləri baş tutub.
Müvafiq qurumlarla ikitərəfli görüşlər zamanı əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq imkanlarımüzakirə edilib. Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli ilə baştutan görüşdə Azərbaycanla Pakistan arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişafından bəhs edilib, əməkdaşlığın ildən-ilə genişləndiyi vurğulanıb. Qonaqlara ölkəmizdə rəqəmsal məşğulluq xidmətlərinin qurulması istiqamətində əldə edilən nailiyyətlər barədə məlumat verilib.
“9D Technologies” şirkətinin nümayəndələri Azərbaycanda yerli kadrların işlətəmin edilməsində maraqlı olduqlarını ifadə ediblər və Dövlət Məşğulluq AgentliyiİRİA ilə əməkdaşlıq çərçivəsində bu təşəbbüsləri dəstəkləməyə hazır olduğunu bildirib. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri OrxanMəmmədov ilə keçirilən görüşdə isə “9D Technologies” şirkətinin baş direktoru Abdul Salam Azərbaycanla olan əməkdaşlığın müxtəlif sahələrinə maraq göstərdiyini bildirib. Tərəflər arasında İKT üzrə təlim və startapların inkişafı, KOB-lara dəstək sahəsində geniş əməkdaşlıq imkanlarının əhatəli müzakirəsi baştutub. KOBİA, xüsusilə də “9D Technologies” şirkətinin kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin vətəndaşlar və digər qurumlarla qarşılıqlı əlaqələrinin rəqəmsallaşdırma imkanını dəyərləndirməkdə maraqlı olduğunu açıqlayıb.

6488 Print the text Copy text
The delegation of 9D Technologies, a leading group of Pakistani ICT companies, paid an official visit to Azerbaijan at the initiative of the Innovation and Digital Development Agency. Among main goals of the visit are the expansion of bilateral cooperation and the promotion of expertise sharing. As part of the visit, the Pakistani company held bilateral meetings with managers and personnel of some government agencies.
The first meeting was with Deputy Minister of Digital Development and Transport, Farid Ahmadov. Expressing his satisfaction with 9D Technologies team visit to Azerbaijan, Mr Ahmadov provided detail on ICT sector development activities underway in our country. He highlighted the importance of international links for ICT potential increase. Later on, 9D Technologies team paid a visit to IDDA. They met IDDA Acting Chair, Inara Valiyeva, Advisor to Chair, Shahin Aliyev, Managing Director for International Business Development & Growth, Loukas Tzitzis, and Chief Innovation Officer, Igor Ovcharenko. Acting Chair Inara Valiyeva updated the Pakistani delegation on the general ICT development picture in Azerbaijan, especially the technopark residency offered to global ICT companies and the privileges and tax benefits it brings. the Pakistani guests were presented the achievements of the e-government and startup ecosystem in Azerbaijan.
Abdul Salam, CEO of 9D Technologies, lauded Azerbaijan's achievements in the field of innovation and digitization and called them an important factor of international cooperation. During the meeting, a comprehensive disussion was held with the Pakistani delegation as to the expansion of ICT-related cooperation and the exchange of experience in digitalization; also discussed was the roadmap of works to be done in terms of future projects. As part of their visit, the Pakistani team also held meetings with both the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) and the Public Employment Agency (APEA), where they discussed various cooperation and partnership outlooks.
During the meeting with Mustafa Abbasbayli, Chair of Board at APEA, the development of bilateral relations between Azerbaijan and Pakistan was discussed, and they emphasized that cooperation between the two countries is expanding year after year. The guests were updated on the status of works towards the implementation of digital employment services in our country. 9D Technologies representatives expressed their interest in providing employment to local talents in Azerbaijan, and the State Employment Agency expressed its readiness to support these initiatives as part of cooperation with IDDA.
During the meeting with Orkhan Mammadov, Chair of Board at KOBIA, Abdul Salam expressed interest in various areas of cooperation with Azerbaijan. The parties held a broad discussion of cooperation opportunities in the field of ICT training, development of startups, and support for SMBs. In their turn, KOBIA announced they are interested in digitizing interactions between SMBs and citizens and other institutions and are ready to consider 9D Technologies' capacities in that respect.