Azərbaycanın “Elektron hökumət” modeli Rusiyada təqdim edildi
Rusiyanın Beynəlxalq informasiya və telekommunikasiya texnologiyaları sərgisi olan “Svyaz-2016” ənənəvi olaraq dünyanın qabaqcıl şirkətlərini və mütəxəssislərini bir araya toplayıb.
Avropada ən böyük və ən nüfuzlu tədbir hesab olunan “Svyaz” sərgisi 40 illik inkşaf dövründə telekommunikasiya sənayesinin nailiyyətləri, informasiya texnologiyaları, idarəetmə sistemləri və rabitə xidmətlərinin nümayişi üçün platform rolunu oynayıb.
Yeni avadanlıq, texnologiya və ya xidmət təqdim etmək, yeni biznes əlaqələri üçün münbit məkan olan bu sərgidə, müasir həyatın müxtəlif sahələrində innovativ texnologiyaların tətbiq imkanları ilə yanaşı, milli və informasiya təhlükəsizliyi baxımından əhəmiyyətli olan proqram təminatlarının yaradılmasına dair görülən işlərin nəticələri barədə yekun hesabatlar təqdim edilib.
10-13 may tarixində Rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadənin rəhbərliyi ilə Azərbaycan nümayəndə heyyəti, o cümlədən, “Elektron hökumət” portalının operatoru olan Məlumat Hesablama Mərkəzinin mütəxəssisləri Moskva “Eksposentr”-də keçirilən sərgidə iştirak edib.
Sərgidə Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ayrıca pavilyonla təmsil olunub.
İştirakçıların marağına səbəb olan stenddə  sektor üzrə əldə olunan nailiyyətlər , eləcə də “Elektron hökumət" modeli nümayiş olunub.
50 000 ziyarətçinin və mütəxəssisin qatıldığı sərginin 4 günlük iş günü ərzində ölkəmizin yüksək texnologiyalar sahəsi üzrə təqdim etdiyi xidmətlər sərgi iştirakçıları ilə bərabər,  Rusiya, Çin kimi ölkələrin şirkətlərinin  diqqətini cəlb edib və həmin ölkələrlə əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə edilib.

3035 Print the text Copy text
Russia’s international exhibition of information and telecommunication technologies “Sviaz-2016” traditionally has brought together the world’s leading companies and specialists.
“Sviaz” exhibition, which is considered as the largest and most prestigious event in Europe, has played the role of a platform for demonstration of the achievements in the telecommunications industry, information technologies, management systems and communication services during its 40 years of development.
The exhibition is a good venue for establishing new business relations, introduction of new equipment, technologies or services, along with the opportunities for the application of innovative technologies in various areas of modern life, final reports have been submitted on the results of the work done on the development of software which is important in terms of national and information security.
An Azerbaijani delegation headed by Deputy Minister of Communications and High Technologies  Elmir Velizade , including specialists of Data Processing Center (DPC) which is the operator of e-Government Portal attended the exhibition in Moscow Expocentre on May 10-13.
The Ministry of Communications and High Technologies was represented at the exhibition with a separate pavilion.
The country’s achievements in the sector, as well as e-Government Model were demonstrated at the stand, which attracted the attention of participants.
During the 4 day exhibition, which was attended by 50 000 visitors and specialists, the services offered in our country in the field of high technologies attracted the attention of participants and companies from countries such as Russia, China, at the same time issues of cooperation were discussed with these countries.