“Elektron hökumət” portalında mövcud olan elektron arayışların istifadə dinamikası
Ən çox istifadə olunan elektron arayış Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin təqdim etdiyiİş yerinə dair arayış”dır ki,  bu günə qədər  365954 dəfə istifadə edilib. Bununla da qeyd olunan arayışın alınması üçün vətəndaşın işlədiyi müəssisənin aidiyyəti şəxslərinə müraciət etməsinə, bunun üçün vaxt və zəhmət çəkməsinə ehtiyac qalmır. Arayışda işəgötürən barədə məlumatlar, habelə onun əlaqə nömrəsi, əmək müqaviləsinin bağlandığı tarix, işçinin şəxsi məlumatları və s. əksini tapır.
Ən çox tələb olunan digər arayış növü “ Vətəndaşa aid fərdi məlumatlar üzrə arayış”dır ki,  kredit almaq və müxtəlif məzmunlu fərdi məlumatlar üzrə elektron arayış təqdim etmək imkanını  verən bu arayışlardan  204197 dəfə istifadə edilib. “Yaşayış yeri haqqında arayış”dan isə 47029 dəfə istifadə edilib.
Gənclərin tez-tez müraciət etdiyi “Diplom haqqında arayış”dan 37851 dəfə, “Şəxsiyyət vəsiqəsi məlumatları üzrə arayış”dan isə 37052 dəfə istifadə edilib.
Qeyd edək ki, “Elektron hökumət” portalında autenfikasiyadan keçən hər bir vətəndaş müvafiq e-xidməti seçdikdən sonra portal tərəfindən avtomatik olaraq formalaşdırılan arayışı tələb olunan təşkilata elektron şəkildə göndərmək, yaxud çap edərək təqdim etmək imkanına malikdir.
Digər tərəfdən, arayışın təqdim edildiyi qurumlar onun üzərindəki ştrix-koddan istifadə etməklə  "Elektron hökumət" portalında  bu sənədin həqiqiliyini, oradakı məlumatların düzgünlüyünü yoxlaya bilirlər.

Dynamics of using reference documents available on E-government portal
It should be noted that 13 reference documents of various types are provided to the users on the portal.
The most commonly used reference document is “Proof of employment” which is presented by the Ministry of Labour and Social Protection. The service has been used 365954 times so far. Thus, there is no need for the citizen to spend time and apply to relevant persons of the enterprise for the said document. The document includes information on the employer, as well as his contact number, date of employment contract, employee’s personal data etc.
Another most required type of reference documents is “Reference document on citizen’s personal data”. The service, which allows the citizen to obtain credit and to present document on personal data of different content, has been used 204197 times. “Proof of employment” has been used 47029 times.
The service “Reference on diploma” which is visited repeatedly by young people was used 37851 times. “Reference on ID card data” was used 37052 times.
Note that every citizen who passes authentication on the portal after selecting relevant e-service will be able to send the reference document formed automatically by the portal to the required organization in electronic form or printing it.
On the other hand, the organization receiving the document can verify the authenticity and accuracy of the document on the E-government portal using bar-codes on it.