Avqust ayı ərzində “Elektron hökumət” portalında ən çox müraciət olunan sahələr
“Elektron hökumət” portalı üzrə müraciətlərin, həmçinin elektron xidmətlərdən istifadə edənlərin sayı artıb. Portal vasitəsilə göstərilən xidmət növləri genişləndikcə vətəndaşlar tərəfindən elektron xidmətlərə maraq daha da artır. Qeyd edək ki, bu günə kimi portala müraciət edənlərin sayı artıq 32 milyonu keçib. Portalda gündəlik olaraq orta hesabla 50 000  ziyarətçi qeydə alınır.
Avqust ayı ərzində aparılan statistika zamanı məlum olub ki, portal vasitəsilə xidmətlərdən ən çox istifadə edən qurum Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasıdır (TQDK) ki, ay ərzində TQDK-nın təqdim etdiyi 15 xidmətindən 522563 dəfə istifadə olunub. Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin 34 xidmətinə isə  7079 nəfər  520825 dəfə müraciət edib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi (ƏƏSMN) portal vasitəsi ilə 26 xidmət təqdim edir. ƏƏSMN-nin bu xidmətlərdən 55974 nəfər 468113 dəfə istifadə edib. Dövlət Gömrük Komitəsinin təqdim etdiyi elektron xidmətlərdən isə 53755 dəfə istifadə edilib. Vətəndaşların daha çox diqqətini çəkən sosial xidmətlərdən biri də elektron arayışlardır. Hazırda portalda 13 adda elektron arayış var ki, onlardan da 28175 nəfər 41707 dəfə istifadə edib.
Qeyd edək ki, istifadəçi marağını nəzərə alıb arayışların çeşidinin artırılması üzərində işlər aparılır.

Most commonly used areas on E-government portal in August
The number of users of E-government portal and use of electronic services has increased. As the range of services provided through the portal expands, citizens’ interest in electronic services also increases. Note that up to date some 3.2 million people have used electronic services via the E-government portal. On average per day 50,000 people access the portal.
According to statistic data, the electronic services of the State Students Admission Commission (SSAC) were used most on the E-government portal in August. Thus, 15 electronic services provided by SSAC through the E-government portal were used 522,563 times in the reporting period.   During the same period, 34 electronic services of the Ministry of Communications and High Technologies were used 520,825 times by 7,079 people.
The Ministry of Labour and Social Protection of Population (MLSPP) provides 26 electronic services through the portal. The services of MLSPP were used 468,113 times by 55,974 people in August. The electronic services of the State Customs Committee were used 53,755 times during the stated period. One of the social services attracting more attention of citizens is reference documents. The number of use of reference documents also increased during last month. Currently, 13 reference documents of different types are being provided to citizens through the portal. The reference documents were used 41,707 times by 28,175 people during the reporting period.
Note that taking into account users’ attention, work is underway to expand the range of reference documents.