“Elektron-imza” ilə elektron qaimə əldə etmək daha da sadələşdi
Bildiyiniz kimi, Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə edilmiş əlavə və dəyişikliklərə əsasən 01.04.2017-ci il tarixdən etibarən ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyata alınmış və Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinin 218.1.2-ci maddəsində göstərilən şəxslər tərəfindən sahibkarlıq fəaliyyəti ilə əlaqədar təqdim edilmiş (yola salınmış) mallara, görülmüş işlərə və göstərilmiş xidmətlərə görə qaimə-fakturalar elektron formada təqdim edilir.
Bunun üçün, vergi ödəyicisi Onlayn rejimdə Vergilər Nazirliyinin saytından www.e-taxes.gov.az “Onlayn kargüzarlıq və e-VHF” bölməsini seçib “e-Qaimə” altbölməsinə daxil olmalıdır. Daha sonra, zəruri məlumatları daxil edərək onlayn rejimdə elektron qaimə-fakturası tərtib edilib digər tərəfə təqdim edilir.
Eyni zamanda, vergi ödəyicisi elektron qaimə-fakturasını tərtib etmək üçün hazırlanmış xüsusi proqram təminatı vasitəsi ilə Oflayn rejimdə də qaimə-fakturası tərtib edərək göndərə bilər:
Bunun üçün, “Elektron Faktura Tərtibatı Proqramını” – eFP 1.1.3 versiyanı və digər zəruri proqramları www.e-taxes.gov.az saytından kompüterə yükləmək lazımdır. Beləliklə, vergi ödəyicisi tələb olunan qaimə-fakturaları bu proqram vasitəsilə internet istifadə etmədən hazırlayır və paketləyir. Sonra paket faylını “E-imzalayıcı” və ya "Asan DOC" client proqramı vasitəsilə imzalayır. Həmin proqramları www.e-imza.azwww.asanimza.az saytlarından yükləmək olar.
Sonda, gücləndirilmiş elektron imza vasitələrindən birini, “Elektron imza” və ya “Asan İmza” ilə Vergilər Nazirliyinin “Onlayn kargüzarlıq və e-VHF” bölməsini seçib “e-Qaimə” altbölməsinə daxil olur və imzalanmış “edoc” və ya “adoc” tipli faylı “Paket göndər” düyməsi vasitəsilə sistemə yükləyir.
Yükləmə zamanı sistem tərəfindən elektron qaimə-fakturalara unikal seriya/nömrələr verilir və qarşı tərəfin elektron poçtuna göndərilir.
Eyni zamanda, qarşı tərəf “Elektron imza” və ya “Asan imza” vasitəsilə göndərilmiş elektron qaimə-fakturanı bir neçə saniyədə təsdiqləyə bilir.

Now it is easier to get e-invoice using e-signature
As is known, in accordance with the amendments and additions to the Tax Code of the Republic of Azerbaijan, from April 1, 2017, invoices for goods, work done and services produced by the persons carrying out business activities specified in Article 218.1.2 of the Tax Code of the Republic of Azerbaijan are presented in electronic form.
To that end, the taxpayer should access to the website of the Ministry of Taxes (www.e-taxes.gov.az) in the online mode, select the “Online clerical work and e-VHF” section and enter the “E-invoice” subsection.  Then, after entering necessary information an electronic invoice is drawn up and sent to the addressee.
At the same time, the taxpayer can draw up and send an electronic invoice offline using special software:
For that end, it is required to download the e-invoice drawing program - eFP 1.1.3 version and other necessary programs from www.e-taxes.gov.az onto the computer. Thus, through this program, the taxpayer can draw up and package an e-invoice without using the Internet. After that, signs the package file with   “E-signer” or “Asan DOC” client program.   These programs are available for download on the websites www.e-imza.az and www.asanimza.az.
In conclusion, using one of the tools of the enhanced electronic signature (E-signature or Asan İmza), the taxpayer  should access to the website of the Ministry of Taxes, select the “Online clerical work and e-VHF” section, enter the “E-invoice” subsection and click on the “Send Package” to upload the signed “edoc” or “adoc” type file onto the system.
During the uploading, the system assigns unique serial numbers to the electronic invoice and sends them to the e-mail address of the addressee.
The addressee can confirm the acceptance of the e-invoice sent using E-signature or Asan İmza within a few seconds.