“Elektron hökumət” bülleteninin 39-cu sayı dərc edilib
“EGOV AR” adlı yeni mobil tətbiq “Elektron hökumət”lə bağlı materialları görüntülü və səsli izləməyə imkan verəcək
“Elektron hökumət” portalının operatoru - Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi (MHM) tərəfindən cari ilin ilk rübünü əhatə edən “Elektron hökumət” bülleteninin 39-cu sayı ictimaiyyətə təqdim edilib.
Hər rübdə nəşr olunan bülletendə “Elektron hökumət” portalı, tətbiq olunan yeni elektron xidmətlər, e-sənəd mübadiləsi, e-imza infrastrukturu və xarici ölkələrin “Elektron hökumət” və İKT sahəsindəki təcrübələri barədə xəbərlər öz əksini tapır.
Bülletenin son sayında “Elektron hökumət” quruculuğu üzrə hüquqi baza möhkəmləndirilir” başlığı altında 2017-ci ilin birinci rübü ərzində “Elektron hökumət” infrastrukturunun hüquqi bazası ilə bağlı fərmanlar yer alıb. Bundan başqa nəşrdə “Avstriyalı mütəxəssis “Elektron hökumət” sahəsində görülən işləri yüksək qiymətləndirib”, “Türkiyənin qabaqcıl İKT şirkətləri ilə əməkdaşlığa start verildi”, “Azərbaycan İKT sahəsində dənizə çıxışı olmayan 32 ölkə arasında birinci yerdədir”, “Açıq hökumət məlumatları” portalında məlumatların sayının artırılması ilə bağlı işlərə başlanılıb”, “Vətəndaşlar nəqliyyatın icbari sığortasını onlayn qaydada edə biləcəklər”, “Poçtap” elektron xidməti “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya edildi”, “Avropa İttifaqı ilə elektron xidmətlər və elektron ticarətin inkişafı üzrə əməkdaşlıq edilir” və s. başlıqlı materiallar, statistik rəqəmlər yer alıb.
Həmçinin, “Elektron hökumət” bülletenində “EGOV AR” texnologiyasından istifadə olunub. Belə ki, oxucular “EGOV AR” adlı mobil tətbiqdən istifadə edərək, bəzi materialları həm də görüntülü və səsli izləyə biləcəklər. “Android”İOS sistemlərində çalışan “EGOV AR” mobil tətbiqi “Elektron hökumət” portalı, elektron imza və başqa layihələrlə bağlı istifadəçiləri məlumatlandırmaq üçün hazırlanıb. Bu mobil tətbiq vasitəsilə şəkillər ekranda canlanan videoya çevrilir.
Qeyd edək ki, bülleten çap edilib pulsuz paylanılır, həmçinin elektron şəkildə portalda yerləşdirilir.

2248 Print the text Copy text
The operator of the E-government portal - Data Processing Center (DPC) of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies has published the 39th issue of the E-government bulletin, which covers the first quarter of this year.
New mobile application EGov AR will allow you to view some materials on the E-government with images and sound.
The quarterly bulletin contains information on the E-government portal, new electronic services integrated into the E-government portal, e-document management, e-signature infrastructure and experience of foreign countries in the fields of e-government and information and communication technologies (ICT).
The material under the heading “Legal framework for creation of E-government is strengthening” contains decrees on the legal basis of the e-government infrastructure for the first quarter of 2017.
The bulletin contains articles under the headings: “Austrian specialist highly appreciated the work done in the field of E-government”, “Cooperation with the leading Turkish ICT companies started”, “Azerbaijan ranks first in the ICT sphere among 32 landlocked countries”, “Work began to increase the volume of data on the open data portal”, “Citizens will be able to carry out compulsory  vehicle insurance in online mode”, “The electronic service “Pochtap” has been integrated into the E-government portal”, “Cooperation with the European Union on the development of e-services and e-commerce is underway” ,  other materials and  statistical data.
Moreover, EGOV AR technology was used in this issue of the E-government bulletin. Thus, using the EGOV AR mobile application, readers will also be able to view some materials with images and sound.
The EGOV AR mobile application for devices running operating systems Android and iOS was developed with the view of informing users about the E-government portal, electronic signature and other projects. Through this mobile application photos on the screen turn into a “live” video.