Son bir ayda 3 mindən çox elektron imza sertifikatı istifadəyə verilib
Ölkədə “Elektron imza” sertifikatlarının sayının artması ilə yanaşı, onun istifadə miqyası da genişlənməkdədir. Belə ki, Məlumat Hesablama Mərkəzinin Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi tərəfindən son bir ayda istifadəyə verilmiş elektron imza sertifikatlarının sayı 3 mindən çox olub. 2017-ci ilin təkcə aprel ayında 3486 elektron imza sertifikatı verilib ki, onların 766-sı dövlət qurumlarının, 2612-si hüquqi şəxslərin, 108-i isə fiziki şəxslərin payına düşür.
Elektron imza sertifikatlarının istifadəyə verildiyi gündən cari ilin 1 may tarixinədək olan statistikaya əsasən, dövlət qurumları üzrə 68.218, fiziki şəxslər üzrə 17.480, hüquqi şəxslər üzrə isə 20.170 olmaqla, ümumilikdə 105.868 elektron imza sertifikatı istifadəyə verilib.
2017-ci ilin ilk 4 ayı ərzində isə istifadəyə verilən elektron imza sertifikatının ümumi sayı 5652 olub. Onlardan dövlət qurumlarının payına 2236, fiziki şəxslərin payına 270, hüquqi şəxslərin payına isə 3146 elektron imza sertifikatı düşür.
Bundan əlavə, məntiqi olaraq elektron imza vasitəsilə həyata keçirilmiş əməliyyatların sayı da artmaqda davam edir. Belə ki, bu günə qədər dövlət qurumları tərəfindən toplam 17.368.331, hüquqi və fiziki şəxslər üzrə toplam 4.129.326 olmaqla, ümumilikdə 21.497.657 autentifikasiya və elektron imza əməliyyatı aparılıb. 2017-ci ilin ilk 4 ayı ərzində isə aparılan əməliyyatların ümumi sayı 3.644.864 olmuşdur ki, bu da ümumi aparılmış əməliyyatların təqribən 17%-i deməkdir. Onlardan dövlət qurumlarının payına toplam olaraq 2.571.937, hüquqi və fiziki şəxslərin payına isə toplam 1.072.927 autentifikasiya və elektron imza əməliyyatı düşmüşdür.
Qeyd edək ki, elektron imza virtual mühit istifadəçisinin şəxsiyyətini müəyyənləşdirən vasitələrdən biridir. O, elektron sistemdə imzanın daşıdığı bütün funksiyaları yerinə yetirən, göndərilmiş elektron məlumatı kodlaşdıran və göndərəni təyin edən ədədi koddur. Elektron sənəd mübadiləsinin təsdiqləyici elementi kimi elektron imza virtual məkanda prosesin təhlükəsiz və çevik icrasını təmin edir. Bir sözlə, həyatımıza sirayət etmiş elektron imza rahatlığımızın və təhlükəsizliyimizin təminatçısına çevrilib.

2448 Print the text Copy text
Along with the growing number of electronic signature certificates in Azerbaijan, their scope of application is also expanding from day to day. Thus, the number of electronic signature certificates issued by the National Certification Services Center of the Data Processing Center topped 3 thousand over the last month. Only in April 2017, their number was 3,486. Of these, 766 were issued to government agencies, 2,612 - to legal entities and 108 - to individuals.
According to the statistics, from the date of launch of electronic signature certificates until 1 May 2017, the number of e-signature certificates issued to government agencies was 68,218,   to individuals –17,480  and  to legal entities – 20,170. In total, 105,868  e-signature certificates were issued.
A total of 5,652 electronic signature certificates were issued during the first four months of 2017.  Of these, 2,236 were issued to government agencies, 270 – to individuals  and  3,146 – to legal entities.
Moreover, the number of operations conducted with the use of electronic signature continues to grow. Thus, to date the total number of authentication and electronic signature operations carried out in the country by government agencies made up 17,368,331, by legal entities and individuals - 4,129,326.Their total number reached 21,497,657. A total of 3,644,864 operations   were conducted during the first four months of 2017, which makes roughly 17% of the total number of operations. Of these, 2,571,937 authentication and e-signature operations were conducted by government agencies, legal entities and individuals accounted for 1,072,927.
Note that the electronic signature is one of the means of identification that is used for determining the identity of the user in virtual environment. Being a code unit, it performs all the functions of the electronic signature in the electronic system, encodes electronic data sent and identifies the sender. As an identification element for documents circulation in the virtual space, the electronic signature provides secure and rapid implementation of electronic document interchange.  In a word, the electronic signature has entered into our daily life and has become a guarantor of convenience and security.