Güzəştli Mənzil Sistemi "Elektron hökumət" portalı üzərindən fəaliyyətə başladı
Ölkə başçısı İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin fəaliyyəti ilə bağlı bəzi məsələlər haqqında” 16.11.2016-cı il tarixli Fərmanına əsasən “Güzəştli mənzil” sistemi “Elektron hökumət” portalına ( www.e-gov.az ) inteqrasiya edilib.
"Elektron hökumət" portalında “Elektron imza” və ya “ASAN imza” vasitəsi ilə qeydiyyatdan keçib “Güzəştli mənzil” sistemi elektron xidmətindən istifadə etmək mümkündür.
Beləliklə, bu gündən etibarən güzəştli mənzil əldə etmək hüququ olan vətəndaşlar "Elektron hökumət" portalına daxil olmaqla müraciətlərini Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinə (MİDA) göndərə bilərlər.
Bunun üçün, portalın "Bütün xidmətlər" bölməsindən Prezident Yanında Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin xidmət qrupu arasından "Güzəştli mənzil" sistemi elektron xidmətini seçmək lazımdır.
Xidməti portalın axtarış qutusuna, "Güzəştli mənzil" sistemi yazmaqla da tapa bilərsiniz. Xidmətə müraciət etməzdən əvvəl İSTİFADƏÇİ TƏLİMATI ilə mütləq tanış olun.
Diqqət! Aşağıdakı suallara cavab tapmaq üçün başlıqların üzərinə klikləyin.
- Güzəştli mənzil üçün kimlər müraciət edə bilər?
- Hansı sənədlər tələb olunur?
- "Elektron hökumət" portalı üzərindən xidmətə necə müraciət edilir?
Həmçinin, sistemdən istifadə ilə bağlı ətraflı təlimatla, habelə güzəştli mənzil almaq hüququna malik şəxslərin kateqoriyaları və hər bir kateqoriya üzrə təqdim edilməli sənədlərin siyahısı ilə www.mida.gov.az və ya www.mida.az internet saytlarının ana səhifəsində yerləşən “GÜZƏŞTLİ MƏNZİL SİSTEMİ” keçidi vasitəsilə tanış olmaq mümkündür.
Güzəştli mənzillər almaq istəyən, lakin elektron imzası olmayanların nəzərinə çatdırırıq ki, "Elektron imza"nı aşağıdakı ünvanlardan əldə etmək olar:
• www.e-imza.az saytı üzərindən online müraciət etməklə;
• "Şəbəkə" xidmət mərkəzlərindən;
•  Elektron imza qeydiyyat məntəqəsi (Dilarə Əliyeva küç. 185);
Məlumat üçün bildirək ki, Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi tərəfindən təqdim olunan “Elektron imza” sertifikatından istifadə tam pulsuzdur. 1 dəfə ödəniş edib, sertifikatı əldə etməklə 3 il müddətində heç bir xidmət haqqı olmadan tam ödənişsiz istifadə edilir. Bundan əlavə, “Elektron imza” beynəlxalq FİPS 140-2 təhlükəsizlik standartına uyğunlaşdırılmış, tam təkmil imzalama vasitəsidir. Ən əsası isə “Elektron imza” ilə aparılan əməliyyatlara müdaxilə mümkün deyil.
"Güzəştli mənzil" sisteminin fəaliyyəti ölkə vətəndaşlarını müasir memarlıq üslubunda yaşayış sahələri ilə təmin etməklə onların məişət şəraitini yaxşılaşdıracaq.

4108 Print the text Copy text
In accordance with the Decree of President Ilham Aliyev dated 16 November  2016 “On Some issues related to  the activities of the  State Housing Construction Agency under the President of the Republic of Azerbaijan”, the system “Subsidized Housing” has been integrated into the E-government (www.e-gov.az) portal.
By registering on the E-government portal with the electronic signature or ASAN signature, users can now use the e-service  “Subsidized Housing”.
Thus, starting today, citizens that are eligible for subsidized housing will be able to submit their appeals to the State Housing Construction Agency (SHCA) by accessing the E-government portal.
To do this, the user should access the “All services” section of the portal and choose the e-service “Subsidized Housing” from among the group of services of the State Agency for Housing Construction under the President of the Republic of Azerbaijan.
You can also find the service by typing “Subsidized Housing” into the search box on the portal. It is strongly recommended to read the USER MANUAL before accessing the service.
To answer the following questions, click on the headings.
Who can apply for subsidized housing?
What documents are required?
How can one access the service through the E-government portal?
In addition, detailed instructions on the use of the system, as well as information on the categories of persons eligible for subsidized housing and the list of documents required for each category can be obtained by clicking on the SUBSIDIZED HOUSING SYSTEM on the main pages of the websites www.mida.gov.az  or www.mida.az.
Citizens who wish to purchase apartments at reduced prices, but do not have an e-signature, can obtain it by applying online through the website  www.e-imza.az , as well as in Shebeke service centers, at the e-signature registration point (Dilara Aliyeva 185) and SHCA   service points in ASAN service centers.
It should be noted that  the use of e-signature certificates issued by National Certification Services Center is completely free of charge. After making one-time payment for obtaining e-signature certificate, the person can use it free of charge for up to 3 years. Moreover, the e-signature is a full-fledged signing tool, which meets international security standard FIPS 140-2.  And above all, it is impossible to interfere with the operations implemented with the use of e-signature.
The system “Subsidized Housing” will facilitate providing the country’s citizens with housing in a modern architectural style and improving their living conditions.