EHİM Süni İntellekt üzrə Komitənin 4-cü plenar iclasında iştirak edib
Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin təsis etdiyi Süni İntellekt üzrə Komitənin (CAHAI) 4-cü plenar iclası keçirilib. Onlayn formatda keçirilən tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) direktoru Fariz Cəfərov təmsil edib.
Plenar iclasda Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə yanaşı Avropa Şurasına üzv olan dövlətlər, Avropa Şurasının Parlament Assambleyasının prezidenti Rik Dams, həmçinin Avropa Şurasının orqan və qurumları, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsi və digər aidiyyatı təşkilatların təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbirdə Komitənin sonuncu iclası insan hüquqları, qanun və demokratiyanın aliliyi sahəsində Avropa Şurasının standartlarına əsaslanan hüquqi bazanın əsas elementlərinə həsr olunub. İclasda süni intellektin təsnifatı sahəsində Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı ilə aparlılan iş, Süni İntellekt erasında insan hüquqlarının müdafiəsi və digər məsələr müzakirə edilib, maraqlı tərəflərin iştirakı ilə müzakirələr aparılıb.
Xatırladaq ki, 2019-cu ildə Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin Süni İntellekt üzrə Komitəsinin Bürosuna Azərbaycandan EHİM-in direktoru Fariz Cəfərov müşahidəçi üzv seçilib.

EGDC participated in the 4th plenary session of the Ad Hoc Committee on Artificial Intelligence
The 4th plenary meeting of the Ad Hoc Committee on Artificial Intelligence (CAHAI) established by the Committee of Ministers of the Council of Europe was held. At the online event our country was represented by Fariz Jafarov, Director of the E-GOV Development Center (EGC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Along with the Azerbaijani delegation, representatives of the Council of Europe member states, President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Rik Daems, as well as bodies and institutions of the Council of Europe, the European Court of Human Rights, and other relevant organizations attended at the plenary meeting.
The last meeting of the Committee was dedicated to the main elements of the legal framework based on the standards of the Council of Europe in the field of human rights, the rule of law and democracy.  In the meeting, the work with the Organization for Security and Cooperation in Europe in the field of classification of Artificial Intelligence, the protection of human rights in the era of artificial intelligence, and other issues were discussed. The discussions were held with the participation of stakeholders.
It should be noted that in 2019, Fariz Jafarov, Director of the EGDC from Azerbaijan, was elected an observer member of the Bureau of the Committee on Artificial Intelligence of the Committee of Ministers of the Council of Europe.