EHİM banklar və sığorta şirkətləri İlə görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) banklar və sığorta şirkətlərinin rəhbər şəxsləri və aidiyyəti struktur bölmələrinin nümayəndələri ilə görüş keçirib.
Görüşün əsas məqsədi EHİM tərəfindən fintek sahəsində xidmət alan vətəndaşların işlərinin asanlaşması, onlayn xidmətlər üçün müraciət edən vətəndaşların idektifikasiya və autentifikasiya edilməsi və bu sahədə rəqəmsal həllərin tətbiqininin sürətləndirilməsi mövzularının müzakirəsi olub. 25 bank və 15 sığorta şirkətinin 100-dən çox nümayəndəsinin iştirak etdiyi onlayn tədbirdə EHİM-in layihələri haqqında ətraflı məlumat verilib, xüsusilə “ASAN Login” Vahid Giriş Sisteminin özəl sektorda fəaliyyət göstərən qurumlar üçün təqdim etdiyi yeni imkanlardan danışılıb.
Tədbir iştirakçılarına təqdimat edilərək “ASAN Login”in interfeys və funksionallıqları, inteqrasiya olunmuş sistemləri, istifadəçi sayları, yeni yaradılmış videoqeydiyyat xidmətinin imkanları haqqında danışılıb.
Öz növbəsində vətəndaşlar üçün 52-dən çox sistemə və portala vahid məkandan girişi də təmin edən “ASAN Login” istifadəçilərinə bir sıra üstünlükləri təqdim edir:
• Müxtəlif sistemlərdə eyni şəxsin fərqli istifadəçi məlumatlarının yaranmasının qarşısı alınır;
• İstifadəçi səlahiyyətləri vahid mərkəzdən idarə edilir;
• Sistemə daxil olan zaman inteqrasiya olunmuş digər sistemlərə də avtomatik giriş təmin edilir;
• İnteqrasiya olunmuş hər hansı bir sistemdən çıxış zamanı bütün sistemlərdən çıxış təmin edilir;
• Təkrarçılığın qarşısı alınır və zamana qənaət edilir;
• İstifadəçi dublikasiyasının qarşısı alınır;
• Təkrar autentifikasiya və avtorizasiyaya ehtiyac qalmır; Görüşdə fintek sahəsinin nümayəndələrini maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
“ASAN Login” istifadəçiyə giriş etdiyi aktiv sessiyaları görmək, şifrəsini dəyişmək, öz adına olan yeni mobil nömrəni kabinetinə əlavə etmək kimi imkanları təqdim edir. “ASAN Login” - vətəndaşların elektron xidmətlərdən istifadəsi üçün yaradılmış sadə, rahat, güvənli Vahid Giriş Qapısıdır. Sistemin hazırda 1 903 000 -ə yaxın istifadəçisi vardır.

EGDC met with banks and insurance companies
The E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan held a meeting with the heads of banks and insurance companies and representatives of relevant departments.
The main purpose of the meeting was to discuss facilitating citizens’ work in the field of fintech, identification and authentication of citizens applying for online services and accelerating the implementation of digital solutions in this area by EGDC. At the online event attended by more than 100 representatives of 25 banks and 15 insurance companies, detailed information was provided about the EGDC projects, especially, the new capabilities provided by the “ASAN Login” Single Sign-On System for private sector entities.
The event participants got acquainted with the interface and functionality of “ASAN Login”, integrated systems, number of users, and the capabilities of the newly created video recording service.
In turn, "ASAN Login", which provides citizens with access to more than 52 systems and portals from a single location offers a number of advantages to its users:
• Prevents the creation of different user data of the same person on different systems;
• User powers are managed from a single center;
• Automatic access to other integrated systems is provided when logging in;
• Logging off from all systems is provided when exiting any integrated system
• Duplication is prevented and time is saved;
• User duplication is prevented;
• No need for re-authentication and authorization;
Questions of representatives of the fintech field were answered at the meeting.
"ASAN Login" offers the user the opportunity to see the active session user logged in to, to change the password, to add a new mobile number in his name to the cabinet. "ASAN Login" is a simple, convenient, secure Single Entry Gateway created for citizens to use electronic services. The system currently has about 1,903,000 users.