EHİM-in komandası beynəlxalq olimpiadanın ən yaxşıları arasında yer alıb
Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) əməkdaşları Beynəlxalq Data Analizi Olimpiadasının (IDAO) final mərhələsinə vəsiqə qazanıblar.
Beynəlxalq Data Analizi Olimpiadasında EHİM-i Data laboratoriyası departamentinin Süni intellekt şöbəsinin əməkdaşları Samir Məmmədov və Ümid Süleymanov təmsil ediblər.
Yarışda finala vəsiqə qazanmaq üçün yarışmaçılar kainatdakı ümumi materiyanın 85%-ni təşkil edən qaranlıq materiyanın təbiətinin daha yaxından öyrənilməsi məqsədilə müxtəlif atomaltı hissəcik hadisələrinin sinifləndirilməsi məsələsini həll etməyə çalışıblar.
EHİM-in əməkdaşları 66 ölkəni təmsil edən 648 komanda arasında 6-cı yeri tutaraq final mərhələsində iştirak hüququ qazanıblar.
17-18 aprel tarixində onlayn formatda baş tutan final mərhələsində iştirakçılardan bank müştərilərinin təklif edilən kredit məhsulunu qəbul edib-etməyəcəklərini proqnozlaşdırmaq tələb olunurdu. EHİM-in təmsilçiləri final mərhələsində 30 komanda arasında 13-cü yeri tutublar.
Qeyd edək ki, bu sayca 4-cü Beynəlxalq Data Analizi Olimpiadasıdır. 2018-ci ildə yarışmada 55 ölkədən 1533 iştirakçı, 2019-cu ildə isə 78 ölkədən 2187 iştirakçı ilə təmsil olunublar. Onlayn formatda keçirilən 2020-ci ilin yarışmasında isə 83 ölkədən 2756 yarışmaçı iştirak edib. Beynəlxalq Olimpiadada istənilən yaş qrupundan tələbələr, aspirantlar, şirkət əməkdaşları, tədqiqatçılar və alimlər iştirak edirlər. Yarışma çərçivəsində iştirakçılar proqnozlarının keyfiyyətini artırmaqla yanaşı, həm də effektiv resurslu alqoritmlər hazırlayırlar. EHİM süni intellekt həllərinin elektron hökumət xidmətlərində tətbiqinə və bu istiqamətdə araşdırmalara böyük önəm verir.
Cari ilin 26-28 aprel tarixində EHİM-in təşkilatçılığı ilə rəqəmsal formatda “Rəqəmsal idarəetmədə süni intellekt” mövzusunda beynəlxalq konfrans və data yarışması keçiriləcək. “PASHA Holding”, "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı”, “BestComp” və bp şirkətinin maliyyə dəstəyi ilə təşkil olunacaq beynəlxalq konfrans və data yarışması dünya şöhrətli alim Lütfi Zadənin xatirəsinə həsr olunur. Data yarışmasında yaşından, təhsilindən və ixtisasından asılı olmayaraq hər bir Azərbaycan vətəndaşı iştirak edə bilər. Data yarışması üzrə workshoplarda yarışma iştirakçılarına iki gün ardıcıl olaraq təlimlər keçiriləcək, yarışmanın qaliblərinə pul mükafatları təqdim olunacaq. Data yarışmasında iştirak üçün qeydiyyat 25 aprel tarixində bitir. Qeydiyyat və daha ətraflı məlumat üçün: www.ai4digigov.com

EGDC team is among the best in the international Olympiad
Employees of the E-GOV Development Center (EGDC) have qualified for the finals of the International Data Analysis Olympiad (IDAO).
Samir Mammadov and Umid Suleymanov, employees of the Artificial Intelligence division of the Data Laboratory Department, represented EGDC at the International Data Analysis Olympiad.
In order to qualify for the finals, the contestants tried to solve the problem of classifying various subatomic particle events in order to better understand the nature of dark matter, which makes up 85% of the total matter in the universe.
EGDC employees took the 6th place among 648 teams representing 66 countries and won the right to participate in the final stage.
In the final round, which took place online on April 17-18, participants were required to predict whether bank customers would accept the offered loan product or not. Representatives of EGDC took the 13th place among 30 teams in the final stage.
It should be noted that this is the 4th International Data Analysis Olympiad. In 2018, 1533 participants from 55 countries and in 2019, 2187 participants from 78 countries were represented in the competition. 2756 contestants from 83 countries took part in the online competition in 2020. Students, graduate students, company employees, researchers and scientists of any age group participate in the International Olympiad. As part of the competition, participants not only improve the quality of their predictions, but also develop effective resource algorithms. EGDC attaches great importance to the application of artificial intelligence solutions in e-government services and research in this area.
International conference and data competition on "Artificial intelligence in digital management" in digital format, organized by EGDC will be held in digital format on April 26-28 of the current year. The international conference and data contest, organized with the sponsorship of “PASHA Holding”, “the International Bank of Azerbaijan”, “BestComp” and bp is dedicated to the memory of world-famous scientist Lotfi Zadeh. Every citizen of Azerbaijan, regardless of age, education and specialty, can participate in the data contest. Workshops on data competition will be held for two consecutive days and the winners of the competition will be awarded cash prizes. Registration for the data contest ends on April 25. For registration and more information: www.ai4digigov.com