Dövlət xidmətləri və rəqəmsal hökumət sahəsində Macarıstanın müvafiq qurumu ilə onlayn görüş keçirilib
5338 Mətni çap edin Mətni kopyala
22 aprel tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə Macarıstanın Daxili İşlər Nazirliyi arasında rəqəmsal hökumət sahəsində təcrübə mübadiləsi məqsədilə onlayn görüş keçirilib.
Görüş çərçivəsində Dövlət Agentliyi və Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) nümayəndələri tərəfindən “ASAN xidmət”, eləcə də rəqəmsal hökumət sahəsində görülmüş işlər barədə geniş təqdimat edilib.
Bildirilib ki, şəffaflığın artırılması və müasir innovasiyaların tətbiqi baxımından “ASAN xidmət”in yaradılması ilə Azərbaycanda səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi sahəsində ciddi nailiyyətlər əldə olunub.
Bundan əlavə Elektron informasiya mübadiləsi sisteminin dövlət – dövlət, dövlət - vətəndaş və dövlət – özəl istiqamətində fəaliyyət göstərdiyi bildirilərək, “ASAN Login” Vahid Giriş Sisteminin süni intellekt həllərinə əsaslandığı vurğulanıb. EHİM tərəfindən idarə olunan “myGov” şəxsi kabinet əsaslı elektron hökumət portalının reaktiv xidmətlərdən proaktiv xidmətlərə keçidi təmin etdiyi qeyd edilib, “ASAN ödəniş”, “ASAN Finans”, “ASAN Viza” layihələri haqqında geniş məlumat verilib.
Macarıstanın müvafiq qurumun nümayəndələri elektron hökumət idarəçiliyinin strateji və hüquqi əsasları, dövlət data mərkəzi, bələdiyyələrin rəqəmsallaşdırılması sahəsində təcrübələri haqqında geniş məlumat veriblər.
Görüş çərçivəsində tərəfləri maraqlandıran məsələlər ətrafında ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb, həmçinin qeyd olunan istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi istiqamətində razılığa gəlinib.

An online meeting was held with the relevant agency of Hungary in the field of public services and digital government
1822 Print the text Copy text
On April 22, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Internal Affairs of Hungary held an online meeting to exchange experiences in the field of digital government.
During the meeting, representatives of the State Agency and the for E-GOV Development Center (EGDC) made an extensive presentation on "ASAN service", as well as the work done in the field of digital government.
It was noted that with the establishment of "ASAN service" in terms of increasing transparency and the application of modern innovations, Azerbaijan has made significant progress in ensuring effective public administration.
In addition, it was noted that the electronic information exchange system operates in G2G, G2C and G2B directions, and it was emphasized that the “ASAN Login” Single-Sign-On system is based on artificial intelligence solutions. It was noted that the personal cabinet based e-government portal "myGov", managed by EGDC, provides the transition from reactive services to proactive services, and detailed information on the projects "ASAN pay", "ASAN Finance", "ASAN Visa" was provided.
Representatives of the relevant Hungarian agency provided detailed information on the strategic and legal framework of e-government, the state data center, the experience of municipalities in the field of digitalization.
During the meeting, the sides exchanged views on issues of mutual interest, as well as agreed to deepen cooperation in these areas.