“Rəqəmsal idarəetmədə süni intellekt” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilir
26 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) təşkilatçılığı ilə rəqəmsal formatda həyata keçirilən “Rəqəmsal idarəetmədə süni intellekt” (AIFORDIGIGOV) konfransının açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, Avropa Şurasının İnformasiya Cəmiyyəti və Cinayətkarlığa qarşı Mübarizə İdarəsinin direktoru Yan Kleyssen və EHİM-in direktoru Fariz Cəfərov iştirak ediblər.
Tədbirin əhəmiyyətini vurğulayan Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev süni intellektin idarəetmədə perspektivindən, Azərbaycanda süni intellektin ayrı-ayrı komponentlərinin artıq müxtəlif sahələrdə tətbiqindən, “ASAN xidmət” olaraq yeni nəsil dövlət xidmətlərinə keçiddən danışıb. Bildirib ki, süni intellektin dövlət xidmətlərində tətbiqi vətəndaşlara xidmətlərin göstərilməsində həlledici rol oynayır. Dövlət Agentliyinin sədri, həmçinin ölkə başçısı İlham Əliyevin tapşırığına əsasən işğaldan azad olunmuş rayonlarda həyata keçiriləcək “Smart City” layihəsinin əhəmiyyətindən bəhs edib. Vurğulayıb ki, bu, Azərbaycan dövlətinin niyyətini nümayiş etdirir: Xüsusən də vətəndaşların rifahının yaxşılaşdırılması, xidmətlərin daha əlçatan, şəffaf təşkili baxımından
EHİM-in direktoru Fariz Cəfərov tədbirin əsas məqsədinin süni intellekt üzrə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, süni intellekt üzrə qlobal biliklərin və strategiyaların yerli ekosistemə uyğunlaşdırılması, cəmiyyətdə süni intellekt həllərinin tətbiqinin təşviqatı olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, elektron hökumətin inkişafında süni intellekt və digər inkişafda olan texnologiyaların tətbiqi vətəndaş məmnuniyyətinin təmin olunması üçün önəmlidir.
“Rəqəmsal idarəetmədə süni intellekt” adlı konfrans dünya şöhrətli alim Lütfi Zadənin əziz xatirəsinə həsr olunur.
Süni intellekt üzrə Azərbaycanda ilk konfrans olan “AIFORDIGIGOV” PAŞA Holdinq, Azərbaycan Beynəlxalq Bankı, “BesComp” və bp şirkətlərinin maliyyə dəstəyi ilə reallaşdırılır. Konfransda Azərbaycan, Türkiyə, Böyük Britaniya, Kanada, ABŞ, Estoniya, Koreya, Almaniya, Sinqapur, İtaliya və s. olmaqla, ümumilikdə 22 ölkədən 56 spiker çıxış edir.
Konfransda iştirak üçün Azərbaycandan 1200-dən çox insan tədbirin rəsmi veb səhifəsi üzərindən qeydiyyatdan keçib. Beynəlxalq tədbir, həmçinin Avropa Şurası Süni İntellekt üzrə Komitəyə üzv ölkələr tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Konfransın ilk günündə süni intellektin transformativ gücü, süni intellekt və rəqəmsal idarəetmə, süni intellekt və dövlət xidmətləri, süni intellekt və gələcək mövzularında müzakirə və s. sessiyalar keçirilib. Qeyd edilən mövzularda Türkiyə Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Rəqəmsal Transformasiya Ofisinin sədri Ali Taha Koç, Böyük Britaniyada Beynəlxalq Hökumət Xidmətinin baş direktoru və Rəqəmsal Səfir Kevin Kanninqton, ABŞ-ın “Christian Care” şirkətinin Rəqəmsallıq və İnformasiya Ofisinin direktoru Rendi Gaboriolt, italiyalı tədqiqatçı Cianluca Misuraka, Finlandiya Maliyyə Nazirliyinin Rəqəmsallaşma üzrə xüsusi məsləhətçisi Aleksi Kopponen və digərləri çıxış ediblər.
27 aprel tarixində, konfransın ikinci günündə süni intellektin etikası, süni intellekt üzrə dövlət strategiyaları, süni intellekt və fintek, “süni intellekt hər kəsin xeyiri naminə” mövzularında müzakirə və sessiyalar keçiriləcək.
28 aprel tarixində, tədbirin sonuncu günündə səhiyyənin süni intellektlə transformasiyası, süni intellekt və cəmiyyət mövzularında müzakirələr təşkil olunacaq.
Konfrans çərçivəsində, həmçinin “Kaggle” platforması üzərindən müəyyən məsələnin həll olunması üzrə data müsabiqəsi keçiriləcək. Data müsabiqəsinə qatılmaq üçün 185 komanda qeydiyyatdan keçib. 26-27 aprel tarixlərində data müsabiqəsinin iştirakçıları üçün EHİM tərəfindən təlim – vorkşoplar nəzərdə tutulub.
Yarışmanın baş tutacağı “Kaggle” platforması data elmi və maşın öyrənmə sahəsindəki həvəskar və peşəkarların onlayn cəmiyyətidir. 5 milyondan çox istifadəçi ilə 194 ölkəni əhatə edən bu platforma vasitəsilə müxtəlif fəaliyyət sahələrindən iri miqyaslı və böyük təsir dairəsinə malik data əsaslı məsələlər komanda və ya fərdi şəkildə iştirak edən yarışmaçılar tərəfindən həll edilməyə çalışılır. Konfrans çəçivəsində data müsabiqənin qalibləri pul mükafatları ilə təltif olunacaqlar. “AIFORDIGIGOV” beynəlxalq konfransının əsas məqsədi rəqəmsal idarəetmə ilə bağlı Azərbaycanda süni intellekt əsaslı texnologiyaların tətbiqinin sürətləndirilməsi, dünya ölkələri təcrübələri ilə tanışlıq, bu istiqamətdə yeni çağırışlar və gələcəyə baxışların müəyyən olunması, süni intellekt ekosistemi haqqında cəmiyyətin maarifləndirilməsi, ölkədə bu sahəyə olan marağın artırılması, təşviq edilməsi, gələcək nəsillərə ixtisas seçimində mesajların ötürülməsidir.
Konfrans haqqında daha ətraflı məlumatı tədbirin rəsmi interneti səhifəsi https://ai4digigov.com/ -dan əldə etmək mümkündür.

An international conference on "Artificial Intelligence in Digital Governance" is held
The opening ceremony of the conference "Artificial Intelligence in Digital Governance" (AIFORDIGIGOV) organized by the E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan was held on April 26.
Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency, Jan Kleijssen, Director of the Information Society and Action against Crime Directorate, Council of Europe, Fariz Jafarov, Director of E-GOV Development Center attended at the conference.
Emphasizing the importance of the event, Chairman of the State Agency Ulvi Mehdiyev spoke about the prospects of artificial intelligence in governance, the application of various components of artificial intelligence in Azerbaijan in various fields, the transition to a new generation of public services as "ASAN service". He said that the application of artificial intelligence in public services plays a crucial role in providing services to citizens. The chairman of the State Agency also spoke about the importance of the “Smart City” project, which will be implemented in the liberated regions on the instructions of President Ilham Aliyev. He emphasized that this demonstrates the intention of the Azerbaijani state: especially in terms of improving the welfare of citizens, more accessible, transparent organization of services.
Fariz Jafarov, Director of EGDC said that the main purpose of the event was to learn international experience in artificial intelligence, adapt global knowledge and strategies on artificial intelligence to the local ecosystem, and promote the application of artificial intelligence solutions in society. He noted that the application of artificial intelligence and other emerging technologies in the development of e-government is important to ensure citizen satisfaction.
The conference "Artificial Intelligence in Digital Governance" is dedicated to the memory of world-famous scientist Lotfi Zadeh.
“AIFORDIGIGOV”, the first conference on artificial intelligence in Azerbaijan, is implemented with the sponsorship of “PASHA Holding”, “the International Bank of Azerbaijan”, “BestComp” and bp. In general, 56 speakers from 22 countries- Azerbaijan, Turkey, Great Britain, Canada, USA, Estonia, Korea, Germany, Singapore, Italy and others took part in the conference.
More than 1,200 people from Azerbaijan have registered for the conference on the official website of the event. The international event was also met with great interest by the member states of the Committee on Artificial Intelligence of the Council of Europe.
On the first day of the conference, discussions and sessions were held on the transformative power of artificial intelligence, artificial intelligence and digital governance, artificial intelligence and public services, artificial intelligence and the future. Head, Digital Transformation Office at the Presidency of Turkey Ali Taha Koc, Director-General of the International Government Service and Digital Envoy for the UK at Cabinet Office Kevin Cunnington, Chief Digital and Chief Information Officer of “ChristianaCare” company of USA Randy Gaboriault, an Italian researcher Gianluca Misuraca, Special Advisor of Digitalization at the Ministry of Finance of Finland Aleksi Kopponen, and others spoke on these topics.
On April 27, on the second day of the conference, discussions and sessions will be held these topics: ethics of artificial intelligence, state strategies on artificial intelligence, artificial intelligence and fintech, "AI for Good".
On April 28, the last day of the event, discussions will be held on the transformation of health with artificial intelligence, artificial intelligence and society.
A data competition will be held on the “Kaggle” platform to solve a certain problem within the framework of the conference. 185 teams have registered to participate in the data consent. On April 26-27, the participants of the data consent will be provided with training-workshops by EHIM.
The “Kaggle” platform, where the competition will take place, is an online community of amateurs and professionals in the field of data science and machine learning. Through this platform, which covers 194 countries with more than 5 million users large-scale and data-driven issues with a large scope from different areas of activity are addressed by team or individual competitors. As part of the conference, the winners of the data competition will be awarded cash prizes. The main purpose of the “AIFORDIGIGOV” international conference is to accelerate the application of artificial intelligence-based technologies in digital management in Azerbaijan, acquaintance with the experience of countries of the world, identifying new challenges and perspectives in this direction, educating the public about the artificial intelligence ecosystem, increasing interest in this field in the country, promoting, transmitting messages to future generations in choosing a profession.
More information about the conference is available on the official website of the event https://ai4digigov.com/.