Ödənişsiz internetə çıxışın üstünlükləri
2017-ci ilin mart ayından etibarən Bakı şəhərinin əsas park və xiyabanlarında “Pulsuz Wi-Fi” xidmətinin təşkilinə başlanılıb.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi xəbər verir ki, turist axınının daha çox qeydə alındığı yay aylarında “Pulsuz Wi-Fi” xidmətindən istifadə edənlərin sayı daha çox olub. Bu rəqəm gün ərzində 10 minə yaxın olub. Qoşulma sayı 6 milyona yaxındır.
Bakının təqribən 20 parkında  “İctimai WiFi” istifadəyə verilib.  Belə olan halda Paytaxtın qonaqların və sakinləri hansı parklarda pulsuz internetə çıxış əldə edə bilərlər?
Dənizkənarı Milli Parkda
Dövlət Bayraq Meydanında
“İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunun ərazisində
Bakı bulvarının  “Ağ şəhər” ərazisində
“Sahil bağı”da
Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında
“Xaqani” bağında
“Sabir bağı” nda
“Axundov bağı”nda ,
“Qış parkı”nda,
“Zabitlər bağı”nda
“Hüseyn Cavid” parkında,
“Səməd Vurğun”bağında
“Muğan” bağlarında,
“İzmir” parkında,
“Nərimanov” parkında
“Fashion Avenue” parkında
“Dədə Qorqud” parkın da
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi məlumat verir ki, "Bakı Telefon Rabitəsi" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti (“Baktelecom”) tərəfindən əhalinin pulsuz internetlə təminatı “İctimai İnternet” layihəsi çərçivəsində reallaşdırılıb.
Dünya təcrübəsi nəzərə alınaraq “Pulsuz Wi-Fi” xidməti də genişzolaqlı (yüksəksürətli) internet şəbəkəsi kimi istifadəçilər arasında bərabər paylanıb. Eyni zamanda, heç bir sürət həddi tətbiq olunmayıb. İstifadəçi qoşulduğu andan etibarən 1 saat ərzində pulsuz internetdən maneəsiz yararlana bilir. Eyni istifadəçi gün ərzində 3 dəfə pulsuz xidmətdən faydalanmaq imkanına malikdir.
“Pulsuz Wi-Fi” xidmətindən istifadə etmək üçün müxtəlif konfiqurasiyalı mobil cihazın “Wi-Fi” siyahısından “Baktelecom”u seçib uyğun xanaya mobil nömrəni yazaraq, SMS-lə gələn şifri müvafiq xanaya daxil edib internetə qoşulmaq mümkündür.
Bununla yanaşı, şəhərdə yerləşən bəzi ictimai iaşə müəssisələrində, kitab mağazalarında, restoranlarda, mərkəzi kitabxanalarda, yerüstü sürət qatarlarında, rast gəlmək mümkündür. Təəssüf ki, hazırda Bakı metrosunda pulsuz internetə çıxış sistemi yoxdur. Bir çox Ticarət obyektlərində, restornalarda və digər məkanlarda da məhz müştərilərin məmnuniyyəti üçün Guest, Qonaq və s tipli şifrəsiz və pulsuz Wifi-lar olur.

Benefits of free internet access
Since March 2017, the organization of "Free Wi-Fi" service has been started in the main parks and alleys of Baku city. The Ministry of Digital Development and Transport informs that the number of people using the "Free Wi-Fi" service increased in the summer months, when the flow of tourists was higher. This number was close to 10,000 during the day. The number of connections is close to 6 million. "Public WiFi" has been put into use in approximately 20 parks of Baku. In such a case, in which parks can guests and residents of the capital have access to the Internet for free?
In Seaside National Park
State Flag Square
In the territory of "Icherisheher" State Historical-Architectural Reserve
In the "White City" area of Baku Boulevard
In "Seaside Garden".
In the park of the Heydar Aliyev Center
In the "Khagani" garden
In "Sabir Bagh".
In "Akhundov Garden",
In "Winter Park",
In the "Officers' Garden".
in "Huseyn Javid" park,
In "Samad Vurgun" garden
in "Mugan" gardens, in "Izmir" park,
In "Narimanov" park
in "Fashion Avenue" park
"Dade Gorgud" park
The Ministry of Digital Development and Transport informs that "Baku Telephone Communications" Limited Liability Company ("Baktelecom") has provided the population with free internet within the framework of the "Public Internet" project. Taking into account world experience, the "Free Wi-Fi" service is equally distributed among users like a broadband (high-speed) Internet network. At the same time, no speed limit was imposed. The user can use the free internet for 1 hour from the moment of connection. The same user can use the free service 3 times a day. To use the "Free Wi-Fi" service, it is possible to connect to the Internet by selecting "Baktelecom" from the "Wi-Fi" list of a mobile device with different configurations, writing the mobile number in the corresponding cell, entering the password received by SMS in the corresponding cell. In addition, it can be found in some public catering establishments located in the city, bookstores, restaurants, central libraries, surface high-speed trains. Unfortunately, there is currently no free internet access system in the Baku metro. Many commercial facilities, restaurants and other places also have unencrypted and free Wi-Fi of the type Guest, Guest, etc., just for the satisfaction of customers.